Kapitał nowej spółki w dniu powstania wynosił 1,85 mln zł i dzieli się na 37 tys. udziałów wartości nominalnej 50 zł każdy. Wszystkie udziały w kapitale zakładowym nowej spółki przyznane zostały obecnemu akcjonariuszowi TAURON Wytwarzanie, czyli TAURON Polska Energia.
Nowa Strategia Grupy TAURON na lata 2016-2025 zakłada, że realizacja budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie prowadzona w nowej formule finansowania zakładającej sprzedaż udziałów spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.
Krótko o jaworznickich elektrowniach
Historia energetyki jaworznickiej jest ściśle związana z naturalnym bogactwem tego regionu – węglem kamiennym. Wiek XIX to wiek pary i ona była stosowana do urządzeń kopalnianych. Wiek XX to już wiek elektryczności. I tak było w Jaworznie. W 1898 roku podczas modernizacji urządzeń kopalni „Rudolf” (późniejszy szyb „Kościuszko”) zastosowano elektryczny napęd urządzeń sortowni. Elektryczność zapewniły maszyny parowe napędzające generatory prądu stałego o mocy 160 kW każdy. Kolejny etap to połączenie kablowe z kopalnią „Fryderyk August” (późniejszy szyb „Piłsudski”) i wykorzystanie energii elektrycznej w sortowni i do transportu węgla. 1911 rok to budowa na kopalni „Piłsudski” elektrowni z turbiną parową i generatorem 800 kW. W kolejnych latach rozbudowano elektrownię o turbozespoły 3,3 MW (w 1913r.) i 3,52 MW (w 1916r.). Elektrownia służyła głównie do zasilania urządzeń kopalnianych.
Przyszła zawierucha I wojny światowej, po której Polska odzyskała niepodległość. Kopalnie Jaworznickie zostały przejęte przez spółkę Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla w Krakowie. Właścicielami spółki były miasta Kraków i Lwów (po 31,25% udziałów) oraz Polski Bank Handlowy i Polski Bank Przemysłowy (po 18,75% udziałów). Posiadanie przez Kraków kopalni węgla wraz z elektrownią spowodowało, że magistrat nie rozbudowywał elektrowni krakowskiej lecz postanowił zasilać miasto z elektrowni jaworznickiej. Było to motorem dalszego rozwoju elektrowni. W 1930 roku rozbudowano elektrownię o kolejny turbozespół, tym razem o mocy 11,5 MW. Połączono również linią 60 kV Kraków z Jaworznem. W kolejnych latach prowadzono elektryfikację regionu. Przyłączono okoliczne gminy, powiat olkuski i miechowski. Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną kolejny raz spowodował rozbudowę elektrowni w 1938 roku o turbozespół 20 MW. Przyszła II wojna światowa. Elektrownia przeszła pod zarząd spółki „Energieversorgung Oberschlesien Aktiengesellschaft” (EVO). Produkcja wojenna okupanta oznaczała większe zapotrzebowanie na produkcję energii elektrycznej. W 1943 roku przystąpiono do rozbudowy istniejącej elektrowni oraz budowy nowej.
Kolejna rozbudowa to blok 910 MW budowany na terenie „Dwójki”. To efekt działań poprawiających efektywność wytwarzania energii elektrycznej z poszanowaniem zwiększonych wymagań ochrony środowiska. Blok ten zastąpi wyłączane w TAURON Wytwarzanie bloki o mocy 120 MW. Tworzy się nowa historia jaworznickich elektrowni.
Marian Kwiatkowski 28 III 2017 r.